Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

04.05.2022 12:22:00

Експертка НААН поділилася секретами вирощування моркви

Аби виростити багату на вітаміни й мікроелементи моркву, яка б довго могла зберігатися, – треба знати секрети з її посадки та догляду.

Секрети вирощування моркви на своїх городах для інформаційного порталу "Гречка" розповідає докторка сільськогосподарських наук Інституту овочівництва і баштанництва Національної академії аграрних наук України Оксана Сергієнко.

Як сіяти моркву

Краще, щоб на землі під моркву попередній рік росли огірок, цибуля, картопля рання, томат ранній, бобові, однорічні трави. Допустимі – кабачок, кавун, гарбуз.

Сіяти моркву бажано поруч з цибулею, аби відлякувати морквяну муху.

Повертати посіви моркви на ту ж ділянку можна через 2-3 роки.

Із добрив восени вносять 50 г на м²  нітроамофоску. Натомість гній під посіви моркви не рекомендується, бо це збільшує кількість невирівняних коренеплодів та загнивання під час тривалого зберігання.

Рано навесні ґрунт розпушують.

Для сівби бажано використовувати насіння врожаю попереднього року.

"Як морква, так і цибуля поступово втрачають схожість насіння. Тому краще брати те, що свіжіше", – каже Оксана Сергієнко.

Сіють моркву з міжряддям 25-30 см, глибина загортання до 3 см. При цьому в лунку налити води, посіяти намочене насіння, загорнути сухим ґрунтом і злегка його ущільнити.

Сорти моркви

Інститут овочівництва і баштанництва НААН рекомендує такі сорти: 
  • ультрарання "Оленка";
  • середньостигла "Нантська Харківська";
  • середньостигла "Яскрава".
Як підготувати насіння моркви до посіву

Для ранніх та дружніх сходів насіння замочують у воді за кімнатної температури на дві доби. Закінчують замочувати насіння, коли з’являються поодинокі покільчені насінинки.

"Коли ми бачимо, що воно вже почало проростати", – уточнює фахівчиня з овочівництва.

Тоді їх підсушують до сипучого стану і зразу висівають у зволожений ґрунт або ненадовго кладуть насіння у холодильник, якщо немає можливості одразу висіяти.

"Морква дуже примхлива до підготовки ґрунту, наявності вологи. Якщо пророслим насіння посієте у вологих ґрунт, то вже на п’ятий день вона зійде", – розповідає Оксана Сергієнко.

Насіння моркви бажано висівати також у два строки. У ранньовесняний строк отримаєте продукцію для споживання у свіжому вигляді. А для того, щоб моркву залишити на зберігання, то сійте її наприкінці травня-початку червня.

"Вибирати її вже будете наприкінці вересня-початку жовтня. Якраз температури будуть низькі і продукція дуже гарно зберігатиметься", – пояснює експертка.

Як правильно вирощувати моркву

Загущені посіви обов’язково проривають у фазу двох-трьох справжніх рослин. Рекомендують відстань 4-5 см.  Жаліти рослини при прориванні не слід. Одночасно треба виривати бур’яни.

Якщо немає рясних дощів, то моркву слід поливати.

"Поливи припиняють за 15 діб до викопування коренеплодів", – каже співробітниця Інституту овочівництва і баштанництва.

Після дощів та поливів ґрунт слід розпушувати й одночасно видаляти бур’яни.

Також моркву можна підживлювати, як і всі інші культури.

Як зберігати моркву

Для тривалого зберігання моркву викопують до настання стійких осінніх заморозків. Ознака того, що коренеплоди вже дозріли – є пожовтіння нижніх листків рослини.

Моркву зберігають при температурі до 2 градусів тепла і вологості 90-95%. Також моркву можна зберігати й у 20-25 кг поліетиленових мішках, які не зав’язують. Або зберігати у піску: коренеплоди укладають шарами піску в 1-3 см.

Нагадаємо, раніше експертка НААН Оксана Сергієнко поділилася порадами вирощування огірківперцю і баклажанів. а також цибулі.