Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Новини НААН

Україна створила найбільше сортів черешні у світі: науковці НААН прагнуть зробити ягоду дешевшою 01.02.2022

Україна створила найбільше сортів черешні у світі: науковці НААН прагнуть зробити ягоду дешевшою

За останні 30 років у світі створили близько 500 нових сортів черешні, з яких понад 100 розробили українські селекціонери. За цим показником Україна посідає перше місце в світі і значно випереджає США, Росію, Румунію, Канаду, Францію, Італію та Угорщину.

Про це, з посиланням на дослідження сербських вчених Драгана Мілатовича та Драгана Ніколіча, на Всеукраїнському практичному форумі "Інтенсивний сад" розповіла докторка сільськогосподарських наук Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України Олена Кіщак.

a32b5013e59822f2eefdaeb6233bc176.jpg

"У когось може скластися враження, що Україна вперше відкриває для себе черешню. Але це не так, для нас - це традиційна культура. Своєму почесному місцю в десятці провідних світових виробників плодів черешні та середній урожайності її насаджень, на 20% вищій, ніж середньосвітова, Україна має завдячувати передусім сортам, які вивели у п’яти вітчизняних селекційних центрах: Мелітополі, Бахмуті, Ялті, Млієві та Києві", - зазначила Олена Кіщак.

b502b8d9941adc650c43ade84263bc71.md.jpg

Українські селекціонери створили конкуренто-спроможні сорти черешні з середньою масою плодів 10-12 г, яка за умов зрошення може сягати 14 г, що відповідає вимогам глобальних торговельних мереж. Це такі сорти, як: Крупноплідна, Талісман, Темпоріон, Електра, Анонс, Аннушка, Василіса прекрасна, Любава, Легенда Млієва та інші.

За словами Олени Кіщак, ці сорти є безцінним національним надбанням, що дає можливість добирати адаптований сортовий склад насаджень для різноманітних ґрунтово-кліматичних умов України, нівелювати виклики, пов'язані зі зміною клімату та мінливого попиту на світовому ринку.

Наразі в Інституті садівництва НААН з метою добору конкурентоспроможного сортименту вивчаються 25 вітчизняних крупноплідних сортів у насадженні на високопродуктивній підщепі ВСЛ-2.

bf3b4df58d791844c538df285bc84863.md.jpg

Олена Кіщак наголошує, що деякі фермери з комерційних інтересів відкидають селекційні досягнення вітчизняних науковців і нав'язують іноземні сорти черешні, які непридатні для вирощування в Україні, За її словами, це може призвести до розчарування і збитків у підприємців.

"Низка фермерів мають угоди з іноземними селекціонерами і "проштовхують" на наш ринок матеріал, який абсолютно не підходить для ґрунтово-кліматичних умов України. Наприклад, можуть нав'язувати високощільні насадження. Люди платитимуть великі гроші за високу щільність таких садів, у надії мати багатий урожай, але можуть зіткнутися з розчаруванням від незадовільного результату".

За словами науковиці НААН, вітчизняні вчені працюють над тим, щоб забезпечити населення смачною якісною черешнею з високою товарністю, але за доступною ціною.

"Частина фермерів запевняють, що черешня - це ексклюзив і її треба продавати дорожче. Але це нонсенс. Черешня - це така ягода, яка має бути доступна і українці повинні їсти її вдосталь. Поки іноземці здорожчують технології, вітчизняні фахівці прагнуть зробити цю високовітамінну дієтичну продукцію дешевою для громадян", - підсумувала Олени Кіщак.Повернення до спискуНовини України

Пошук: