Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

Як зараз працює Інститут виноградарства та виноробства імені Таїрова НААН на Одещині

Цього року Інституту виноградарства та виноробства імені Василя Таїрова Національної академії аграрних наук України виповнилося 118 років. Вчені установи створюють нові сорти винограду, проводять аналіз вина, а також консультують фермерів щодо закладки виноградників.

Як сьогодні працює Інститут виноградарства та виноробства, науковці розповіли Суспільному.

Інститут Таїрова був створений у 1905 році, коли вчений Василь Таїров заснував в Одесі виноробну станцію. У наш час інститут - це науково-дослідний центр з питань виноградарства, розсадництва та виноробства. Саме тут проводиться селекція винограду на Одещині, а також науковий аналіз вина.

"Тут відбувається витримка вина у дубових діжках і зберігається наша колекція. Всі ми знаємо, що вино народжується на полі, далі у дубовій діжці якщо потрібно, набирає сил та мужності, а у пляшці воно, все ж таки, старіє. Найстаріша пляшка зараз у нас це пляшка 1944 року", - сказала наукова співробітниця закладу Алла Лещенко.

461d6a43b5cb7399

Найстаріша пляшка з вином в інституті виноградарства та виноробства ім. Таїрова

c21da2e0097c1a0a

Колекція вин інституту виноградарства та виноробства ім. Таїрова

8fff1506368379ef

Пляшки з вином в Інституті виноградарства та виноробства ім. Таїрова

За час існування його співробітникам вдалося зібрати окрему бібліотеку, присвячену виноградарству. За словами завідувачки відділу науково-технічної інформації інституту Анни Бурлак, у її фонді є і раритетні видання.

61850559b79b0939

"У фонді наукової бібліотеки ми маємо дуже цінні видання, Ось, наприклад, виноробство та виноградарство Тартана, 1874 року, це друге видання, в якому описано виноградарство та виноробство нашого краю. Бібліотека інституту починалася ще у 1905 році, коли відкривалася станція. Ось, наприклад, перші видання, які з'явилися в її фонді – це Вісник виноробства, головним редактором якого був Таїров. Видання було засноване в 1892 році і проіснувало до 1933 року", - розповіла Анна Бурлак.

3ebb13b4fc69cb0c

Видання із бібліотеки Інституту виноградарства і виноробства ім. Таїрова

Після смерті засновника наукового центру співробітники створили окремий музей історії інституту. В ньому – особисті речі Василя Таїрова та спогади про найбільш важливі події.

e3617352fdb54734

"Із-поміж особистих речей є ось такий штопор французького зразка, така вінтажна старовинна річ, столові прилади, але певно що, більше як сувеніри", - уточнила Анна Бурлак.

69041f183fc0d32d

В інституті відбувається селекція нових сортів винограду: технічних, необхідних для створення вина та столових. Наукова співробітниця Олена Салій розповіла, що селекціонери інституту створили понад 150 сортів і форм винограду.

"Створивши сорт, висіваємо його і одержуємо нові сіянці, вирощуємо і висаджуємо на поле. Це, мабуть, не менше трьох років. Потім ці сіянці виділяються, проходить ще десь п'ять років. Багаторічна праця селекціонерів, дала можливість створити понад 150 сортів і форм. До початку повномасштабної війни росії проти України в нас був виданий атлас сортів і форм винограду. Із 130 сортів виділена велика кількість реєстрових - це одеський чорний, сухолиманський, наша новинка - Ярило", - зазначила Олена Салій.

de086ac9f1880ece

Саджанці винограду

Інститут співпрацює і з виноградарями, але, розповідає його директорка Ірина Ковальова, за час повномасштабної війни це стало складніше. Вчені консультують фермерів, втім наразі створення одного винограднику обходиться в середньому у пів мільйона гривень, тож звертаються до науковців не так часто.

063962e9a8401ef6

"На розвиток галузі, на закладку виноградників це мало дуже серйозний вплив. До нас звертаються як і представники великих підприємств, так і маленькі фермерські підприємства. Якщо людина вирішила закласти виноградник, ми в змозі оцінити цю ділянку на те, чи придатна вона, підібрати сортовий склад. Підібрати прищепну комбінацію, рекомендувати сорти, які будуть потрібні на ринку", - підсумувала Ірина Ковальова.