Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

У 2018 році механізм квазіакумуляції ПДВ для сільгосппідприємств слід удосконалити, щоб уникнути помилок цього року.

Проектом Державного бюджету України на 2018 рік на програму бюджетної дотації в режимі квазіакумуляції ПДВ для сільгосптоваровиробників передбачено 2 млрд грн. або лише 50% від запланованого на поточний рік рівня, зазначив завідувач відділу фінансово-кредитної та податкової політики Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Леонід Тулуш
На його думку, при розробці Порядку використання коштів за цим напрямом у 2018 році необхідно врахувати наявні недоліки та прорахунки цього року, внаслідок яких окремі види сільгосппідприємств отримали конкурентні переваги, тоді як інші ризикують недоотримати бюджетну дотацію у повному обсязі. Причиною цього, вважає експерт, є некоректне нарахування бюджетних дотацій у травні-серпні, в яких виплачувались дотації за березень-червень. 
Застосовувався некоректний підхід до визначення коефіцієнта пропорційності, при розрахунку якого сплачені суб'єктами підтримки, внесеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації (РОБД), суми ПДВ порівнювались із плановими сумами дотацій – згідно бюджетного розпису, з врахуванням невикористаних залишків попередніх періодів в розрізі окремо птахівничих, окремо інших підприємств – станом не на початок місяця, за який відбувалась виплата дотації, а станом на початок місяця, в якому вони виплачувались. 
Внаслідок цього, зазначив Леонід Тулуш, фактичні обсяги виплати дотацій, починаючи із травня, суттєво перевищували планові. Станом на 1 вересня 2017 року, за результатами шести виплат таке перевищення становить майже 62%. Адже за планових обсягів виплати – за лютий-липень- – у обсязі 1430 млн грн. станом на вересень виплачено 2315 млн грн, тобто 58% планової річної суми, тоді як мало бути лише 36%. Через методичну помилку при нарахуванні дотацій в режимі квазіакуміляції ПДВ підприємства, які в силу об'єктивних передумов мали можливість декларувати ПДВ до сплати в бюджет у першій половині року, опинились у виграші, оскільки значення коефіцієнту пропорційності в цей час було значно вищим, ніж було у липні та буде фіксуватись у другій половині року. В першу чергу, це зумовлено кількістю суб'єктів, що можуть претендувати на бюджетні дотації. 
Якщо у першій половині року їх кількість не перевищувала семисот, то у другій половині – особливо у листопаді – може перевищити півтори тисячі, зауважив Леонід Тулуш. На його думку, щоб усунути допущену помилку при нарахуванні бюджетних дотацій в режимі квазіакумуляції ПДВ вже цього року доцільно зробити разовий перерахунок і зменшити суми дотацій тим суб'єктам, які отримали більший, ніж встановлений нормативно-правовими актами розмір бюджетних дотацій у попередніх місяцях, за які вже проведено виплати, зазначив науковець. 
Щоб уникнути наявних перекосів при здійсненні державної підтримки розвитку виробництва трудомістких видів сільгосппродукції за програмою виплати бюджетної дотації в режимі «квазіакумуляції» ПДВ, у 2018 році необхідно уточнити методичні підходи до визначення розміру бюджетної дотації та внести відповідні зміни до Порядку її розподілу, затвердженого Кабміном. 
З метою забезпечення об'єктивності при формуванні уточненого Порядку розподілу бюджетних дотацій та унеможливлення лобіювання окремих галузевих інтересів, до складу відповідної робочої групи поряд із представниками профільних аграрних асоціацій необхідно залучити й науковців – як незацікавлену фахову сторону, підсумував Леонід Тулуш.