Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

29.11.2021 15:14:00

"Україна може оновити минулорічний рекорд аграрного експорту до країн Азії", - науковці НААН

За 9 місяців 2021 року оборот торгівлі агропродовольчими товарами між Україною та Азією, у порівнянні з минулим роком, збільшився на 20% і сягнув показника у 10 млрд доларів США. Науковці Національної академії аграрних наук прогнозують, що у 2021 році Україна може оновити минулорічний рекорд аграрного експорту до країн Азії.

Про це розповів заступник директора Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" НААН Микола Пугачов.

Він зазначив, що додатне для нашої країни сальдо торгівлі вдалось збільшити до 8 млрд доларів. Це відбулось внаслідок зростання вітчизняного експорту (+1,5 млрд), що перевищило ріст імпорту з країн азійського регіону (+0,1 млрд).

Головними торговельними партнерами для України в Азії в контексті експорту цьогоріч є Китай, Індія, Туреччина, Індонезія, Саудівська Аравія, Іран, Ірак, Пакистан та Ізраїль. Сумарно ці країни акумулюють понад 4/5 вартісних обсягів наших продажів в цей регіон.

9e4ece9b53a53c1269ae1db2e1ccd522.jpg

У якості постачальників продовольства найбільші за вартістю закупівлі вітчизняні компанії-імпортери роблять у Туреччині, Індонезії, Китаї та Індії, звідки надходить 76% від всього азійського імпорту.

Оскільки Азія є найбільшим ринком збуту для української агропродовольчої продукції, товарна структура нашого експорту в цьому регіоні цілком віддзеркалює загальну. Вона представлена переважно зерновими та олійними культурами, олією, залишками переробки харчової промисловості та м’ясопродуктами.

Натомість з азійських країн Україна імпортує в основному екзотичні фрукти, пальмову олію, насіння олійних культур, чай та каву.

За прогнозами науковців Інституту аграрної економіки, у 2021 році Україна може оновити минулорічний рекорд аграрного експорту до країн Азії у 10,9 млрд доларів США. На користь такого очікуваного результату свідчить наростаюча динаміка поставок вітчизняної сільгосппродукції до країн цього регіону впродовж понад 10 років, яка зберігалась навіть у період 2014-2016 років, коли значний негативний вплив відчувався внаслідок нападу Росії на Україну.

"Водночас комплексна потенційна ємність ринку країн Азії залишається для українських постачальників невикористаною, оскільки наразі попит на продовольство у цьому регіоні зростає дуже динамічно", - підсумував Микола Пугачов.

Читайте також: Кліматичні зміни: чи вистачить Україні питної води