Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

19.07.2021 22:20:00

Україна, яка сьогодні є країною з найменшою лісистістю в Європі, гостро потребує, щоб екологічна ініціатива Президента України "Зелена країна" була реалізована, - Ярослав Гадзало


Виступаючи 7 червня 2021 року на форумі "Україна 30. Екологія" Президент України Володимир Зеленський заявив про підписання ним наказу про старт екологічного проєкту "Зелена країна". "Ми поставили амбітну, але досяжну мету: за 10 років збільшити площу лісів на 1 мільйон гектарів. Для цього в найближчі три роки посадимо 1 мільярд дерев", - сказав Володимир Зеленський.

0e196f71037d5b279a6b68a5a235875a_1623055854_extra_large.jpeg

 

Ці слова стали буквально бомбою  інформаційному просторі України. З усіх боків посипався шквал критики, заяви різних експертів про неможливість і абсурдність реалізації такої ідеї, таблиці і приклади з розрахунками, які мали б довести нереальність і непотрібність такої ініціативи для країни і навіть заклики зупинити реалізацію проєкту "Зелена країна" як такого, що може зашкодити розвитку нашої держави.

 

Давайте ж, разом з вами, застосувавши загальновідомі факти та провівши всесторонній аналіз, спробуємо беземоційно і спокійно розібратися, наскільки реальною, та головне - необхідною для України загалом і для аграрної спільноти зокрема, є ініціатива Президента Зеленського, - пропонує на своїй сторінці у Facebook президент НААН Ярослав Гадзало

 

Проєкт "Зелена країна" - це документ, який передбачає розпочати з 2021 року реалізації екологічної ініціативи "Масштабне заліснення України". Кабінет Мінстрів, згідно з проєктом, має в найкоротші терміни розробити цю програму, а також удосконалити систему охорони, захисту і відновлення лісів, збереження і відновлення існуючих природних екосистем. Також, в рамках "Зеленої країни" має бути розроблений комплекс заходів із ідентифікації придатних для створення нових лісів земельних ділянок державної та комунальної власності з метою їх подальшого використання для досягнення оптимальної лісистості України. Тобто, головна ідея проекту  - це збільшення площ лісових насаджень за рахунок висадки дерев на нових землях. Планується, що таким чином загальну кількість лісів мають збільшити, покривши лісом 100 тисяч гектарів лісового фонду, які зараз пустують через незаконне вирубування лісів, або через пожежі.

 

Наступний важливий фактор для аграрного сектору, на який не можна не звертати увагу - це стан земель в Україні. Відомі на весь світ українські родючі чорноземи сьогодні зазнають серйозних ерозійних процесів після багатьох років інтенсивного та дуже часто, нефахового користування. Кислотність, засоленість та лужність ґрунтів значно збільшилась через надмірне використання мінеральних добрив та застарілих технологій.

 

В результаті водної ерозії пошкоджено понад 13 мільйонів гектарів земель і 6 мільйонів гектарів - у результаті вітрової ерозії. Площі земель, пошкоджених ерозією, збільшились від 70 000 до 100 000 гектарів у рік, протягом лише останнього десятиліття, що свідчить про масштабну катастрофу . Загальна території орних земель України зменшилася за останні 15 років майже на 15%, а втрати водних ресурсів стрімко зростають через неефективне управління. І ці проблеми також, в значній мірі, є наслідком знищення лісів та захисних лісосмуг. Адже саме полезахисні лісові смуги - важливий елемент у формуванні стійких до несприятливих умов агроландшафтів. І на цій проблемі та необхідності її вирішення, я б хотів більш детально зупинитися.

 

Функціональні можливості лісосмуг різноманітні та універсальні. Вони зменшують швидкість вітру на полях, що мінімізує випаровування вологи ґрунтом та рослинами. Сприяють накопиченню вологи, завдяки кращому розподілу снігового покриву та послаблюють поверхневий стік води при розморожуванні, що суттєво зменшує ґрунтову ерозію.

 

Розуміючи складність цієї проблеми і необхідності вжити негайних заходів щодо її вирішення, Національна академія аграрних наук, використовуючи весь свій науково-технічний та інтелектуальний потенціал, реалізує проекти, спрямовані на захист українських ґрунтів. Ще в 2019 році, ми підтримали спільну ініціативу Продовольчої сільськогосподарської організації ООН (ФАО) та Глобального екологічного фонду (ГЕФ) щодо відновлення деградованих ландшафтів у степовій та лісостеповій зонах України. Проект є спрямований на підтримку провідних органів державної влади у розробці екологічного моніторингу та досягненні нейтрального рівня деградації ґрунтів у лісостеповій та степовій зонах. У рамках цієї ініціативи, спільно з Інститутом водних проблем та меліорації, на науковому рівні було проведено ряд досліджень щодо апробації екологічно безпечних технологій вирощування в умовах опустелювання на деградованих ландшафтах із різними видами зрошення на площі 20 гектарів.

 

Також, з метою створення системи стимулювання догляду за лісовими смугами, у співпраці з Українським науково-дослідним інститутом лісового господарства та агролісомеліорації імені Г. М. Висоцького, було підготовлено методологію підходу до створення, відновлення, реконструкції і утримання в сучасних умовах полезахисних лісових смуг. І на основі цих рекомендацій було проведено реконструкцію вже наявних 8 кілометрів та висаджено майже 2 гектари нових лісових смуг. І це лише незначна частина того обсягу, який заплановано.

 

Але вже на сьогодні можна сміливо стверджувати - збільшення лісових та полезахисних насаджень, зможе суттєво покращити, як екологічно так і кліматичну ситуацію в Україні і призведе лр покращення стану родючості ґрунтів, що в свою чергу, позитивно вплине на покращення соціально-економічного становища країни.


Тож, чи потрібен для України, яка сьогодні, за оцінками фахівців, є країною з найменшою лісистістю в Європі, проект "Зелена країна" - думаю, відповідь очевидна. Давня мудрість каже, що критика - це отрута для слабких і ліки для сильних. Тому, переконаний, що конструктивна та виважена критика лише підсилить бажання авторів реалізувати даний проект, стимулює їх до усунення недоліків та помилок та і покаже українському народу, що природні багатства потрібно не лише берегти, а й докладати зусиль, щоб їх посилювати і примножувати. А ми, як наукова спільнота, докладемо всіх зусиль, щоб спільно з усіма гілками влади, зробити нашу Україну зеленою, чистою і здоровою, - резюмує Ярослав Гадзало.