Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Програма боротьби зі шкідниками горіхового саду від фахівця НААН 24.08.2022

Програма боротьби зі шкідниками горіхового саду від фахівця НААН

Під час проведення обприскувань, якщо збігаються строки оброблення проти хвороб і шкідників, використовують бакові суміші хімічних препаратів. У «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні… 2021» є обмежена кількість препаратів (два інсектициди), рекомендовані проти шкідливих об’єктів на волоському горіху. 

Про це пише Ігор Шевчук, кандидат сільськогосподарських наук, співробітник Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України в статті для журналу "Садівництво по-українськи".

"Акарицидні властивості має інсектоакарицид Актеллік, 50% КЕ. Це сильнодійний препарат, ефективний проти широкого спектра листогризучих, сисних комах і кліщів. Норма його витрати — 1,2 л/га. Кінець травня — початок червня, коли відбувається розмноження кліщів у галах, є оптимальним строком обприскування дерев. Через 10−14 днів після оброблення оглядають листя горіха. Якщо на молодих листках, що утворилися за цей час, не виявлено пошкоджень, повторного оброблення не проводять. Зазначений препарат має швидку контактну, кишкову та фумігантну дію", - уточнює фахівець НААН.

Науковець зазначив, що проти кліщів високоефективні препарати мають акарицидну дію. Це Вертімек 018 ЄС, КЕ 0,8−1,0 л, Таурус 20% СП, 0,5−09, Шірудо 0,4−0,6, Санмайт СП, 05−09 або Ортус КС 0,5−0,75 л/га.

Він попереджає, що з дерев, оброблених хімічними препаратами, ні в якому разі не заготовляють молоді плоди для приготування настоянок. 

"За виявлення пошкоджень ядра горіха плодожерками необхідні захисні заходи проти цієї групи шкідників, бо вони завдають значної шкоди. За вегетацію проводять від двох до трьох оброблень, залежно від застосовуваного препарата. Проти гусениць яблуневої плодожерки, що перезимували, в умовах Лісостепу і Полісся перше обприскування проводять орієнтовно в першій половині червня. На Півдні розвиток шкідника відбувається на 10−15 днів раніше, відповідно, там обробляють раніше", – додає Ігор Шевчук.

Вчений наводить таку пораду: дерева обприскують одним з інсектицидів: Версар КЕ, 1,0 л, Вамп 200 ВП, 0,15−0,25 кг, Бомбардир ВГ, 0,07 кг, Талстар 10% ке, 0,4−0,6 л, Террахлор 480 КЕ, 2,0 л, Каліпсо 480 СК, 0,2−0,3 л, Нурел Д, КЕ 1,0−1,5 л, Матч 050 ЄС КЕ, 1,0 л, люфокс 105 ЄС Ке, 1,0 л, Рімон Ке, 0,6 л/га. Препарати неонікотиноїдної групи зберігають токсичну дію 21 день, фосфороорганічні — 10−14 днів. Останні три належать до групи регуляторів росту і розвитку комах та токсичні проти шкідників. Мають триваліший строк дії в порівнянні з неонікотиноїдами — 28−30 днів. Інтервали між обробленнями становлять 21, 14 або 28−30 днів. 

Він нагадує, що на Півдні і в Закарпатській області, де плодожерка літає все літо і до жовтня та сильно пошкоджує плоди, проводять четверте оброблення.

"Якщо після проведення обприскувань шкідли вість плодожерки не буде перевищувати 1−2% пошкоджених плодів, то в наступному році, залежно від зони, кількість обприскувань зменшують до 2−3", – застерігає дослідник.

Він нагадує, що виловлювання метеликів світловими або феромонними пастками свідчить про необхідність обприскування дерев. Обприскування будуть ефективними лише за своєчасного і доброякісного виконання. Бажано стежити за динамікою лету і розвитком плодожерки. У травні в саду встановлюють світлові або феромонні пастки або ловчі коритця з харчовою приманкою для виловлювання метеликів плодожерок та інших комах.

Це допоможе з'ясувати, коли літає плодожерка в конкретних умовах саду. Після заходу сонця стежать за температурою повітря. За температури вище ніж 15 градусів метелики активні, літають і відкладають яйця. Ця інформація послужить сигналом для обприскування саду.Повернення до списку