Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
20.11.2020

Україна знову в ТОП-25 світових виробників молока

Україна посіла 22 місце серед країн-найбільших виробників молока у світі за підсумками минулого року, незважаючи на істотне скорочення поголів«я корів та виробництво молока.

Про це повідомляє Асоціація виробників молока з посиланням на звіт Dairy Report 2020 експертів IFCN.

Як зазначається, у дослідженні IFCN представлений розгорнутий аналіз 123 країн — найбільших виробників молока (98% світового виробництва) за 2019 рік. Аналіз молочного сектору охопив більше ніж 200 країн. Експерти порівняли прибутковість та продуктивність молочно-товарних ферм, ціни на молоко та корми у різних країнах.

Як прогнозують аналітики, за підсумками вже 2020 р., через загострення кризи у молочній  галузі та відсутність адекватної державної підтримки, Україна, очевидно, втратить кілька щаблів у рейтингу.

«Зокрема, у звіті зазначено, що за 2019 р. в Україні було вироблено 9 млн т молока в базі сухої речовини (SCM), ціна молока-сировини була на 11% нижчою від ціни на світовому ринку, а самозабезпечення молоком країни становило 104%. За 2014-2019 рр. виробництво молока знижувалось на 2,3% на рік, кількість молочно-товарних ферм зменшувалась на 4,3% щороку, водночас середній надій молока зростав на 2% щороку», — пояснює аналітик Асоціації виробників молока Володимир Андрієць.

Крім того, експерти IFCN констатують, що у 2019 р. приріст виробництва молока становив в світі 1,4%, що суттєво нижче середнього довгострокового показника (2,3%). Зростання відбулось переважно за рахунок Індії, Океанії, Африки і Середнього Сходу. Водночас, зростаюча популярність альтернатив молока у багатих країнах і низька доступність молока в країнах, що розвиваються, сповільнили ріст попиту на молокопродукцію. Економіка молочних ферм виявилась більш позитивною, так як світова ціна на молоко зросла на 9% до рівня $37,3/100 кг у 2019.

Глобальна ситуація на ринку молока залишається невизначеною. Індикатором кризи для молочного сектору в першу чергу стало падіння вартості молока-сировини. «Епіцентрами» хвилі зменшення цін в світі стали США та Індія, з показниками -29% і -19% з лютого до травня, відповідно.

Однак, за прогнозами експертів, очікується поступове U-подібне відновлення: попередні цінові рівні будуть регенеровані, але для цього потрібний буде значний період часу.

«Майбутнє ринків визначатиметься з боку імпортного попиту та умов світового виробництва молока у основних експортерів, який у січні-вересні склав +1,3%, що чинить додатковий тиск на світові ціни в умовах пандемії», — підсумовують експерти.

ІЦ УАК за матеріалами AgroPortal


Повернення до списку