Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Ярослав Гадзало відвідав установи НААН на Полтавщині 24.11.2023

Ярослав Гадзало відвідав установи НААН на Полтавщині

Президент Національної академії аграрних наук України академік Ярослав Гадзало з робочим візитом відвідав Інститут свинарства і АПВ НААН та дослідні господарства Полтавської області. Зокрема він ознайомився з виробничими інноваційними технологіями та обговорив стратегію розвитку дослідних господарств на 2024 рік.

На підприємстві працює 207 осіб, 9 з яких перебувають у лавах ЗСУ. Господарство завершило повністю комплекс осінньо-польових робіт – зібрано зернові на площі 1170 га, валовий збір становить 7109 тонн; середня урожайність культур – 60,8 ц/га, а саме: кукурудза – 92 ц/га, соя – 31,17 ц/га, озимий ріпак – 29 ц/га, соняшник – 26,4 ц/га. Впродовж року нарощено поголів’я корів, яке на сьогодні становить 711 голів, що на 61 голову більше порівняно з початком року; надій на корову за 10 міс. – 6099 кг.    

Господарство отримало чистий дохід від реалізації продукції, товарів і послуг за 10 міс. в сумі 113842 тис. грн. Із науковими установами мережі Академії укладено 9 договорів загальною сумою 1034,38 тис. грн. Цього року придбано основні засоби на суму 12889 тис. грн; окрім того, закуплено 62 нетелей голштинської породи загальною сумою 3132,7 тис. грн для прискореного нарощування поголів’я і створення племінного репродуктора зазначеної породи. Постійно впроваджуються новітні технології – придбано аератор для виготовлення органічного добрива (компосту), що дає можливість  прискорити виробництво органічного добрива, збільшити площу внесення  та зменшити витрати на його внесення.

side-down

Цього року отриманий компост внесено на 350 га під озиму пшеницю по 13 тонн  на 1 га, на  500 га ріллі під різні культури – по 18 тонн компосту на 1 га. Змонтовано теплицю для вирощування овочів і розсади. Закуплено  макаронний агрегат  і налагоджено виробництво макаронних виробів, завдяки чому створено нові робочі місця. Від 2021 року працює цех з виробництва молочної продукції із щоденною переробкою однієї тонни цільного молока, де випускається біля 30 видів молочних продуктів.

Господарство має міні-пекарню з випічки хліба для потреб працівників господарства і населення, який реалізується за соціальною ціною.

Дослідне господарство за 10 міс. сплатило до бюджету податків 22747,89 тис. грн, що складає 7302,69 грн на 1 га ріллі; відсутня заборгованість із заробітної плати і сплати податків. Надаються робочі місця для внутрішньо переміщених осіб.

В цю важку годину для України і господарства зокрема, надано допомогу ЗСУ: коштами – 860 тис. грн, продуктами харчування – 176 тис. грн. Продовжується надання благодійної допомоги Збройним Силам України – двічі на тиждень надається молочна продукція для харчування поранених бійців. На постійній основі допомагає господарство і місцевій школі – на сьогодні це 41 тис. грн.  та продовжується надання благодійної допомоги Збройним Силам України.

Під час перебування в Інституті свинарства і АПВ Ярослав Гадзало ознайомився з діяльністю наукової установи в умовах воєнного стану, рівнем виконання наукових досліджень у 2023 році і обговоренням отриманих результатів, визначенням доцільності та актуальності подальших галузевих досліджень у найближчій перспективі –  2024-2025 рр. 

Особливу увагу було приділено гострим питанням щодо збереження миргородської породи свиней у сучасних реаліях епізоотичних викликів. Зроблено акцент на формуванні власної нішової технології виробництва свинини за використання вітчизняних локальних популяцій свиней, яка стане важливим кроком до створення ринку високоякісної свинини з характеристиками, що притаманні кращим світовим аналогам.

В ході зустрічі з колективом Інституту акцент зроблено на поглиблення міжнародного співробітництва. Дві наукові установи – Інституту свинарства і АПВ НААН та Люблінський природничий університет (Республіка Польща) об’єднали зусилля та будуть працювати над питанням збереження аборигенних порід свиней України та Польщі, а саме пулавської та миргородської, які мають спільні генетичні продуктивні характеристики. 

Важливість підготовки наукових кадрів обговорено з  ведучими вченими,  які мають багаторічний досвід у провідних напрямах щодо технології виробництва продукції свинарства, розведення та селекції тварин.
Президент НААН також обговорив з директором Інституту свинарства і АПВ НААН робочий план і перспективи розвитку ДП «ДГ «Степне» на 2024 рік, та ознайомився з інноваційними технологіями у рослинництві та тваринництві. 

Господарство впроваджує на виробничих площах напрацювання вчених Полтавської Державна сільськогосподарської дослідної станції імені М.І. Ремесла та інститутів мережі НААН, досягає вагомих результатів з виробництва зернових, зернобобових культур, багаторічних трав, має міцну кормову базу, що   дає можливість ефективно займатись тваринництвом та іншою господарською діяльністю.

Господарство має в своєму користуванні 3350 га сільськогосподарських угідь, зокрема 3326 га ріллі. В господарстві утримується 1200 голів ВРХ, з яких 440 корів, 2000 голів свиней, зокрема й 140 основних свиноматок. Впроваджується нова технологія потокового виробництва свинини, що дає можливість безперервно протягом року вирощувати як племінних свиней, так і свиней для забою.

ДП «ДГ «Степне» має статус племінного заводу з розведення великої рогатої худоби української чорно-рябої молочної породи. Науковий супровід виробничих процесів забезпечує високі показники галузі тваринництва, які зростають з року в рік – надої молока на фуражну корову 7126 кг за рік, середньодобові прирости ВРХ на відгодівлі склали 750 г, а прирости свиней на відгодівлі – 620 г.

Вирощене на м’ясо поголів'я ВРХ і свиней реалізується високоякісною продукцією, готовою до вживання завдяки діючому власному м’ясопереробному цеху. Завдяки впровадженню енергозберігаючих технологій кращих сільськогосподарських культур, науково-обґрунтованих сівозмін, працівники галузі рослинництва протягом останніх років отримують стабільно високі врожаї. В середньому за п’ять останніх років одержано урожай зернових  50,5 ц/га: озимої пшениці – 55,4 ц/га, кукурудзи на зерно – 86 ц/га, сої – 21,2 ц/га, соняшнику – 27,4 ц/га.

Підбиваючи підсумками робочого візиту, президент НААН Ярослав Гадзало наголосив на необхідності в стислі терміни завершити підготовку дослідних господарств до зимівлі та побажав подальших успіхів у науково-виробничій діяльності.


Повернення до списку