Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

В Миронівському інституті пшениці пройшов ювілейний П’ятий Міжнародний день поля

    Сорти зернових культур селекції Миронівського інститут пшениці ім. В.М.Ремесла НААН (МІП) сьогодні вирощують в Угорщині, Прибалтиці (Литва), а також їх передано на випробування у господарства Казахстану і Молдови. Адже в  МІП чудово розуміють: створені останнім часом  інноваційні сорти варті того, аби поступово висіватись в європейських країнах і завойовувати міжнародні ринки. У планах миронівців – реалізовувати стільки насіння, щоби ним засівалось до 3 млн. гектарів. І про свої селекційні новинки вчені та співробітники МІП не втомлюються повідомляти. Зокрема, і під час Дня поля, який ось уже 5-й рік поспіль організовують в с. Центральному, де розміщена всесвітньо відома наукова установа і її дослідні поля.

    Цьогорічний міжнародний День поля, а відбувся він 14 червня, традиційно зібрав чимало бажаючих: аграріїв з багатьох областей України, почесних гостей, провідних виробників агротехніки та інших засобів виробництва зерна, працівників інституту та мережі МІП, студентів агрономічних факультетів Білоцерківського НАУ та Маслівського аграрного коледжу, жителів с. Центральне. Цьогоріч на свято миронівців завітали, наприклад, такі відомі аграрії та науковці, як президент НААН України Ярослав Гадзало; почесний академік, доктор наук Віктор Сайко, заступник міністра аграрної політики та продовольства України Віктор Шеремета, колишній аграрний міністр і віце прем’єр-міністр з питань АПК Віктор Слаута та інші.

    За традицією, після урочистого відкриття свята та покладання квітів до пам’ятника В. М. Ремеслу і першому керманичу Миронівської дослідної станції, видатному ученому-агробіологу Соломону Франкфурту, кращим науковцям інституту були вручені почесні відзнаки та грамоти. Зі святом присутніх привітали директор МІП Олександр Демидов та поважні гості.

    - Мені дуже приємно, що зберігається добра традиція і щороку напередодні жнив ми проводимо на базі наших наукових установ Дні полів, - наголосив президент НААН Ярослав Гадзало. - Я радий, що сьогодні нас приймає наша головна наукова установа у селекції зернових - Миронівський інститут пшениці. Адже ми маємо спільне головне завдання – виробляти якомога більше продукції високої якості. Нині в інституті створено потужні можливості для створення нових сортів, стійких до екстремальних погодних умов, до комплексу багатьох хвороб й інших факторів. І ми повинні зробити все можливе, щоб Україна - найбільша в Європі аграрна держава, вже найближчим часом вийшла на європейські показники врожайності зернових, а це 7-8 тонн з гектара. Хоча на сьогодні нові сорти, виведені селекціонерами Миронівського інституту, значно перевищують цей показник: їх урожайність складає понад 10-12 тонн. 

    Зараз МІП результативно співпрацює з іноземними партнерами: Угорщиною, Білоруссю, країнами Прибалтики, Туреччиною, які купують наше насіння. І ці можливості треба нарощувати, щоб наукові установи отримували роялті, а наші вчені відповідно - кращу фінансову підтримку і достойну зарплату. Тому я бажаю всім нових досягнень і можливість отримувати високі врожаї».

     Говорячи про вітчизняну селекцію, Ярослав Гадзало  нагадав, що на сьогоднішній день в держреєстрі є 109 сортів пшениці, розроблених інститутами системи НААН. Але через стрімкі кліматичні зміни вчені повинні досягати в нових сортах не лише високу продуктивність і врожайність, сорти і гібриди для півдня України мають витримувати посухам, бути жаростійкими, а для Полісся і заходу країни – бути ще й морозостійкими.

    Сьогодні Україна сумарно, якщо враховувати врожаї зернових і олійних культур, збирає до 100 млн. тонн збіжжя. Це результат праці і наших аграріїв, і наших науковців, підкрелив, виступаючи, заступник міністра аграрної політики та продовольства України Віктор Шеремета. Він, до прикладу, наголосив: «Не секрет, що основним фактором у зерновиробництві є селекція, яка дає поштовх більшим урожаям. Цього літа ми теж очікуємо хороший намолот ранніх зернових. І як відмічають фермери, сорти вітчизняної селекції є кращими і більш стійкими до українських погодних умов у порівнянні з зарубіжними. Тому можна говорити, що вітчизняна селекція і вітчизняні сорти для багатьох регіонів є більш пристосованими».

    Користуючись нагодою, Віктор Шеремета вручив почесну відзнаку Мінагрополітики Олександру Демидову - за вагомий внесок у розвиток аграрного комплексу України і створення вітчизняних сортів озимої та ярої пшениці.

    Під час свята гості оглянули виставку сучасної агротехніки, експозиції вітчизняних і зарубіжних компаній, ознайомилися з кращими сортами зернових культур миронівської селекції,  новими технологіями у догляді за посівами. Екскурсію дослідними ділянками провели безпосередньо селекціонери МІП.

    - Вже кілька років поспіль ми проводимо в нашому інституті День поля, - поділився враженнями директор МІП Олександр Демидов. - Приємно бачити, що з кожним роком кількість учасників збільшується. Сьогодні ми представили більше ста сортів миронівської селекції, на наше свято завітали кілька сотень виробників і для нас, наших селекціонерів це великий успіх, бачити, що аграрії приїжджають до нас, бо цікавляться нашою продукцією. Саме заради цього ми і працюємо».

    Кожен із виробників, хто приїхав на День поля в с. Центральне, зміг віднайти для свого господарства перспективні сорти, які можна буде висіяти вже восени, налагодити співпрацю, партнерство, отримати консультації спеціалістів провідних компаній і наукових співробітників Миронівського інституту пшениці. На виставковому майданчику бажаючим демонстрували біозасоби захисту рослин, препарати для покращення їх росту та підвищення врожайності. Можна було ознайомитися і з сучасною технікою, яка використовується для захисту та обробки посівів, у тому числі й зі спеціальними дронами, якій стають дедалі незамінними в аграрному виробництві. Зокрема, були представлені моделі для обробки посівів і моніторингу ситуації на полях.

    Незважаючи на літню спеку, свято відбудось у позитивній та діловій атмосфері. Протягом усього свята гостей розважали творчі колективи. А після офіційної частини та огляду сортоділянок на всіх чекав смачний обід: рибна юшка, справжня козацька каша, шашлики, овочі та прохолодний квас.