Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

Інноваційні розробки вчених Національної академії аграрних наук України – надійний захист урожаю від згубної дії посухи

Впродовж чотирьох місяців на півдні України спостерігається гострий дефіцит вологи в ґрунті на посівах озимих і ярих культур, пов’язаний з підвищеним температурним режимом, суховіями та катастрофічним зменшенням кількості атмосферних опадів у зимовий та ранньовесняний періоди. Аномально тепла погода, яка сприяла прискоренню на два-три тижні строків проходження фаз розвитку озимих культур, змінилася на прохолодну без опадів погоду з нічними заморозками до мінус 5-8оС і більше. За таких умов, згідно досліджень вчених Інституту зрошуваного землеробства НААН, запаси продуктивної вологи зменшились у 2-3 рази, що викликало припинення ростових процесів на посівах пшениці та ячменю озимого.

Незважаючи на складні погодні умови зимово-весняного періоду поточного року, завдяки застосуванню наукових розробок вчених Інституту, вдалося істотно зменшити згубний вплив несприятливих погодних умов на сільськогосподарські культури. Сорти озимих зернових, зернобобових та олійних культур селекції Інституту та інших науково-дослідних установ Національної академії аграрних наук України виявилися більш стійкими до несприятливих погодних чинників порівняно із закордонними сортами, що створені для умов м’якого клімату з помірними температурами та сталим забезпеченням опадами. Сорти і гібриди вітчизняної селекції мають максимальний рівень екологічної пластичності та адаптивності, тому вони здатні формувати високі та якісні врожаї навіть за екстремальних погодних умов, які склалися на початку 2020 року.

Збереження у доброму стані посівів озимих культур забезпечило використання інноваційних технологій та наукових розробок Інституту, що базуються на науково-методологічних принципах ресурсоощадження, біологізації та зменшення пестицидного навантаження на агроекосистеми. Наукове обґрунтування сівозмін з розміщенням культур після кращих попередників дозволило отримати дружні сходи ярих культур та сприяло їх оптимальному розвитку на початку вегетації.

Проведення весняних підживлень науково обґрунтованими нормами з врахуванням вмісту поживних речовин у ґрунті, організація інтегрованого захисту від шкідників та збудників хвороб забезпечило прискорений ріст і розвиток рослин, стало запорукою формування високої продуктивності сільськогосподарських культур.

За змін клімату та екстремальних погодних умов поточного року ще раз доведено, що штучне зволоження є найважливішим елементом технологій вирощування сільськогосподарських культур в умовах Південного Степу України. Посуха та відсутність опадів обумовили необхідність передчасного проведення вегетаційних поливів вже наприкінці квітня, що дозволило подолати гострий дефіцит вологозабезпечення на посівах озимих зернових та багаторічних культурах. Також на площах з відсутніми вологозапасами у посівному шарі ґрунту були проведені передпосівні поливи під кукурудзу, сою, овочеві та інші культури. Науково доведено, що зрошення має безперечні переваги для ризикованого землеробства півдня України та здатне забезпечити високий рівень економічної ефективності сільськогосподарської галузі за умов посухи і відсутності опадів.

Вчені Інституту проводять постійний моніторинг стану посівів озимих культур для коригування технологій їх вирощування, оперативного коригування необхідних агрозаходів, надають науково-методичні й практичні рекомендації з догляду за озимими та ярими культурами з врахуванням локальних особливостей господарств південного регіону.

Таким чином, вітчизняні агровиробничники зможуть протидіяти аномальним погодним умовам та забезпечити високу економічну ефективність сільськогосподарської галузі завдяки широкому впровадженню інноваційних розробок вчених Інституту зрошуваного землеробства та інших установ Національної академії аграрних наук України.

 

 

На фото:

Демонстраційний полігон сортів ячменю озимого вітчизняної селекції з використанням інноваційних технологій вирощування Інституту зрошуваного землеробства НААН (пересихання верхнього шару ґрунту з дефіцитом продуктивної вологи 55-79%)