Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

18 січня // Засідання бюро Президії


18 січня 2017 р. відбулось чергове засідання бюро Президії Академії з розгляду питання «Стан і перспективи розвитку галузі конярства в Україні». З доповіддю виступив директор Інституту тваринництва, член-кореспондент НААН Є.В. Руденко. 
В обговоренні взяли участь директор Департаменту тваринництва Мінагрополітики Кваша М.М., в.о.директора Державного підприємства «Конярство України» Кудрявська Н.В., доцент кафедри конярства Національного університету природокористування і біоресурсів України, Глушак І.І., Голова НВА «Племконецентр», старший науковий співробітник Закарпатської ДСГДС НААН Головач М.Й., директор Інституту конярства Харківської державної зооветеринарної академії Петрушко М.П. Було зазначено, що конярство є важливою і специфічною галуззю сільського господарства. Адже воно має найтісніший зв'язок зі спортом, організацією дозвілля людини, нетрадиційним лікуванням (іпотерапія), веденням виробництва екологічно чистої продукції рослинництва. Велике народно-господарське значення кінь має як продуктивна тварина – від них одержують молоко, з якого виготовляють кумис, а також кінське м'ясо, яке добре засвоюється організмом людини. 
Крім того, з другої половини XX століття в усьому світі значно зросла популярність верхової їзди і кінного спорту. Кінь став на службу фізичному і духовному розвитку людини, її духовного збагачення. А це різко збільшило попит на верхових і спортивних коней та відкрило можливість для їх експорту. 
Визначено місце і роль наукових установ Академії та окреслено проблеми, які потребують розв’язання. Особливо гострою є збереження та удосконалення найціннішого генофонду заводських порід вітчизняної селекції. Необхідним є удосконалення технології вирощування молодняку, заводського та іподромного тренінгу, поглиблення генетичних досліджень, спрямованих на покращення якісних показників робочої продуктивності коней, розроблення заходів науково-ветеринарного забезпечення галузі конярства тощо. 
Підсумки засідання бюро Президії підбив у своєму заключному слові президент НААН академік НААН Я.М.Гадзало. За його словами, заслухані доповіді продемонстрували, що стабільність галузі конярства обумовлена багатогранністю використання коней, мінливістю соціального і культурного попиту, змінами у структурі виробництва продукції, національних та міжнародних правових системах, що визначають порядок і правила ввезення імпортної племінної продукції, загальним економічним розвитком країни та добробутом населення. В таких умовах збереження та покращення генофонду коней є безальтернативним шляхом подальшого розвитку галузі конярства та забезпечення конкурентоздатності його продукції. Наведені економічні показники свідчать про те, що галузь конярства в Україні має усі можливості одержати новий імпульс для свого розвитку. Науковий супровід галузі ґрунтується на передовому вітчизняному і зарубіжному досвідах, характеризується комплексним підходом та сучасною методологією. Програма наукових досліджень установ мережі НААН містить дослідження з фізіології, технології, селекції, відтворення, годівлі, ветеринарнарного забезпечення конярства. Ці дослідження мають знайти своє відображення у перспективній програмі розвитку галузі конярства на найближчі 5-10 років. За результатами засідання прийнята Постанова бюро Президії НААН.