16.04.2025 11:28:00

Народний депутат розкритикував наміри Фонду держмайна передати землі агронауки в оренду
Народний депутат України Дмитро Соломчук виступив із критикою на адресу Фонду державного майна України (ФДМУ), який ініціював передачу понад 135 тисяч гектарів сільськогосподарських земель, що перебувають у користуванні установ і підприємств Національної академії аграрних наук (НААН), державному підприємству "Резерв" для подальшої здачі в оренду. Він наголошує, що таке рішення призведе до руйнування залишків аграрної науки в країні.
Під час засідання профільного комітету Верховної Ради Соломчук заявив, що аграрна наука десятиліттями перебувала у скрутному становищі, однак окремим науковим господарствам вдалося зберегтися завдяки професіоналізму керівників і колективів. За його словами, ці підприємства не лише займаються дослідницькою діяльністю, а й сплачують податки та відіграють важливу роль у розвитку галузі.
"Фонд вирішив просто забрати ці землі, виставити їх на аукціон і передати в оренду. Але створити нове набагато складніше, ніж продати готове. Наука, знання, досвід ‒ усе це фактично ігнорується", ‒ заявив парламентар.
Соломчук наголосив, що парламентський комітет заслухав керівництво ФДМУ, керівника земельного банку та науковців і взяв ситуацію під контроль. Він також закликав до обережнішого ставлення до землі як до стратегічного ресурсу держави.
"Має бути чітка державна стратегія щодо аграрної науки й сільського господарства. Цим мають займатися не чиновники, які просто реалізують активи, а представники аграрного сектору ‒ асоціації фермерів, тепличні господарства, ягідники, овочівники, садівники. Їхню думку потрібно враховувати", ‒ підкреслив депутат.
Окрему увагу він звернув на проблему дефіциту українських саджанців і насіння. За словами Соломчука, попри наявність якісної вітчизняної продукції, український ринок значною мірою залежить від імпорту, зокрема з Польщі та Італії. Він вважає, що розвиток вітчизняної аграрної науки міг би зменшити цю залежність.
Депутат також зазначив, що перехід до органічного і без-ГМО виробництва, який спостерігається в багатьох країнах Європи, потребуватиме наявності власного насіннєвого фонду, а отже — подальшої підтримки аграрної науки.
"Потрібно мислити стратегічно, а не короткозоро. Якщо Фонд держмайна не знаходить спільної мови з науковими установами, слід створювати спільні робочі групи за участю всіх зацікавлених сторін і шукати баланс між економічною доцільністю та інтересами науки і суспільства", ‒ підсумував Соломчук.
Нагадаємо, наукова спільнота Національної академії аграрних наук України у зверненні до прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля висловила стурбовання внесеними пропозиціями Фондом державного майна України на погодження міністерствам і відомствам проект розпорядження Кабінету Міністрів України щодо вилучення за кадастровими номерами дослідних земель національних наукових центрів, інститутів, дослідних станцій та племінних господарств системи НААН, що є порушенням Конституційних прав і свобод науковців, та 11 тисяч громадян, що займаються профільною діяльністю. Це призведе до знищення української аграрної науки, та ліквідації наукових установ, що є загрозою продовольчої безпеки держави.
.jpg)
21.05.2025 15:08:00
У НААН відбулося засідання Президії та вручення дипломів новообраним ч...

20.05.2025 16:29:00
На Київщині відбувся День поля, присвячений інноваційним технологіям у...

17.05.2025 11:27:00
Привітання з Днем науки від Ярослава Гадзала...

15.05.2025 19:18:00
Вітаємо з Днем вишиванки...

05.05.2025 16:22:00
Вдбулося чергове засідання Загальних зборів НААН: що обговорювали...

23.04.2025 08:20:00
НААН закликає уряд і ФДМ конструктивно обговорити питання земель, які ...

21.04.2025 16:03:00
Комітет Верховної Ради рекомендував Кабміну не вилучати землі у науков...

20.04.2025 07:00:00
Привітання зі світлим святом Великодня...

15.04.2025 15:24:00
Прем'єр-міністру України Денису Шмигалю...

03.04.2025 13:55:00
Звернення Президії НААН до Голови Верховної Ради України Руслана Стефа...