13.06.2022 14:50:00
Чи очікувати дефіциту круп в Україні та якими будуть ціни: прогноз експерта НААН
В Україні за гречкою вже давно можна вираховувати індекс нашого добробуту: що б не відбувалося у країні, все позначається на ціні та наявності крупи. Нині ситуація схожа. Ціни на гречану крупу скочили через ажіотаж, люди запасалися продовольством у війну, купували більше, ніж споживають зазвичай. На це миттєво відреагували торговельні мережі, змінивши цінники.
Про це розповідає заступник директора з наукової роботи національного центру Інститут аграрної економіки Микола Пугачов.
"Зріс попит через паніку, люди скуповували великі обсяги більшості круп. А торговельні мережі не змогли забезпечити відповідну пропозицію у відповідь на збільшення цього попиту", - пояснює науковець.
До того ж українці споживають гречаної крупи в декілька разів більше, аніж в інших країнах. У світі одна людина їсть до 1,5 кг гречки на рік, а середньостатистичний українець - 3-4 кг гречаної крупи на рік, каже агронауковець.
"Останніми роками в Україні аграрії нарощували посіви гречки. Якщо у 2019 році вітчизняні фермери відвантажили 85 тисяч тонн цієї крупи, у 2021 році вже 110 тисяч тонн. Попри складну посівну в умовах війни, велику кількість замінованих полів, які неможливо обробляти, українські аграрії засіяли достатньо гречки", - переконаний Микола Пугачов.
Врожай буде схожим до минулорічного, можливо, на 10-15% меншим. Але для потреб України цього буде цілком достатньо.
"Наш врожай забезпечить до 2,5 кг гречки на одного громадянина. Це не критична ситуація, але потрібно буде дочекатися нового врожаю. Починаючи з вересня, буде стабільність цін – на рівні 65-70 грн за кілограм крупи гречаної. Це якщо будуть проблеми з імпортом. А якщо забезпечимо достатньо імпортної крупи, ціна на гречку може зменшитися до 50 грн за кілограм, можливо, навіть і менше", – прогнозує фахівець.
Поки чекаємо свого врожаю, купуватимемо іноземну гречку. Раніше ми імпортували багато крупи з агресора росії, а також Казахстану. Нині мережі шукають нових постачальників, російську гречку цілком може замінити польська чи литовська - у цих країнах також багато вирощують крупи.
"Але ціна на імпортну крупу буде високою, адже здорожчало пальне. Доставка імпорту у нас здебільшого автомобільним транспортом. Ціна, ймовірно, впаде наприкінці літа, коли отримаємо врожай української гречки", - підсумовує Микола Пугачов.

11.05.2026 16:20:00
ВРУЧЕННЯ НАГОРОД НААН НАУКОВЦЯМ НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ МИСТЕЦТВ УКРАЇНИ...

29.04.2026 23:35:00
Привітання від наукової спільноти для Ігоря Гриника з обранням на поса...

30.04.2026 19:41:00
Звернення новообраного президента НААН України Ігоря ГРИНИКА до науков...

29.04.2026 20:20:00
Вручено дипломи Лауреатам премії НААН України «За видатні досягнення в...

29.04.2026 19:00:00
Національна академія аграрних наук України обрала нового президента НА...

15.04.2026 09:11:00
Співпраця НААН України та НУБІП України...

13.04.2026 09:00:00
Зустріч Ради президентів академій наук України з Тимчасово спеціальною...

10.04.2026 16:00:00
Аналітична довідка про агрометеорологічні умови, стан посівів озимих ...
.png)
10.04.2026 14:10:00
Великоднє привітання від президента НААН Ярослава Гадзала...

09.04.2026 11:53:00
Урочисте підписання Програми спільної діяльності Національної академії...
