Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN

05.08.2020 08:08:00

Українське м’ясо птиці має великі перспективи на світовому ринку

За прогнозами Організації економічного співробітництва та розвитку і Світової продовольчої організації, експорт українського м’яса птиці  2029 року у вартісному виражені становитиме близько 1 млрд дол. США.  Минулого року цей показник склав             578,6 млн $ США (на 14% більше, ніж 2018 року), повідомляє "ПроАгро Груп" з посиланням на ucab.ua.

Що стосується географії експорту, то основними споживачами української курятини були Нідерланди (14% у загальній структурі експорту м’яса птиці з України), Саудівська Аравія (12%), Словаччина (10%). Але скоріше за все, наступні 10 років структура українського експорту буде дещо змінюватися в бік країн, де наразі спостерігається зростання населення та збільшення доходів (зокрема, країни Азії та Африки). На сьогодні Україна посідає п’яте місце в світі серед експортерів м’яса птиці.

В Україні протягом десяти наступних років виробництво м’яса птиці зросте на 20% до 1,5 млн т.  2019 року цей показник становив 1,4 млн т, що на 9% більше попереднього року. За останні п’ять років середньорічний темп приросту становив 5%. Експорт м’яса птиці за наступні 10 років збільшиться на 13% і становитиме близько 495 тис. т. Але, враховуючи те, що за останні 5 років експорт м’яса птиці зріс у 2,5 раза – з 163 тис. т у 2015 р. до 416 тис. т у 2019 р., цілком вірогідно, що в 2029 році він подолає позначку в 500 тис. т.

Світове виробництво м’яса наступними 10 роками зросте на 12%. Приріст, в основному, відбуватиметься в країнах, що розвиваються, таких як: Бразилія, Китай, Індія, Мексика, Пакистан та Туреччина. Очікується, що м’ясо птиці буде основним драйвером зростання загального виробництва м’яса у світі. Прогнозується, що його виробництво зросте на 16% (або 20 млн т), що становить близько половини від загального прогнозу щодо зростання виробництва м’яса. Значне нарощення відбудеться в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні та Латинській Америці, що сстановитиме 60% від світового приросту м’яса птиці. Таке зростання пояснюється низкою факторів: низькі витрати на виробництво, короткий виробничий цикл, високий коефіцієнт конверсії кормів та зростання попиту в більшості регіонів.