Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Новини НААН

Аналітична довідка про агрометеорологічні умови та стан посівів в Україні на 26 лютого 2021 року 26.02.2021

Аналітична довідка про агрометеорологічні умови та стан посівів в Україні на 26 лютого 2021 року


У кінці другої – на початку третьої декадах  лютого переважала аномально холодна, з небезпечними метеорологічними явищами (туманом,  сильним вітром, хуртовиною, ожеледдю, ожеледицею та заносами на дорогах) погода. Лише останніми днями відбувся різкий перепад температурного режиму з амплітудою коливання у 25 0С.

Середня температура повітря на більшій частині території країни була на 2-8 0С нижчою за норму і становила від 4 до 10 0С морозу, лише у південній частині країни вона досягала плюсових значень (2 0С тепла). Максимальна температура повітря  знаходилася у межах від 1 до 13 0С тепла, мінімальна – знижувалася до 21-26 0С морозу (Дніпропетровська, Харківська, Житомирська, Кіровоградська, Сумська області) на решті території – до 3-14 0С морозу (Херсонська, західні області), на поверхні грунту  до 20-24 0С морозу.

Опади різної інтенсивності у вигляді  мряки, дощу, мокрого снігу та снігу спостерігалися на всій території країни. Так, за даними наукових установ Академії  станом на початок третьої декади лютого кількість опадів у Харківській області коливалася від 6 до 15 мм, у північних та подекуди у південно-західних районах цієї області – 17-26 мм, середня висота снігового покриву –1-8 см,  у Львівській  – 2,0-2,9 мм,  28-30 см;  у Київській – опади відсутні, 15-20 см; у Кіровоградській  – 7-18 мм, 5-12 см; у Дніпропетровській – 3-20 мм, 2-12 см;  у Херсонській – 0,1-10,0 мм, 1-9 см, у Житомирській – 2-4 мм, 15-12 см відповідно. Протягом останніх днів на полях відбувається поступове танення снігового покриву.

У період коли температура поверхні грунту та на поверхні снігу була до 15-23 0С морозу, озимі культури у цей час були захищені сніговим покривом  від 10 до 25 см, лише у південних областях його висота була недостатньою для захисту рослин від сильних морозів. Проте, зниження мінімальної температури повітря було короткочасним, а тому мінімальна температура грунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур у найхолодніші ночі нижче 10 0С морозу не опускалась і була вище критичної температури вимерзання.

За розрахунками агрометеорологів критична температура вимерзання для рослин становила: жита озимого – 16-17 0С морозу, пшениці озимої середньої морозостійкості у фазі «кущіння» – 14-16 0С , пшениці озимої у фазі «сходи і 3-й листок» – 13-14 0С морозу, ячменю та ріпаку озимих – 9-12 0С морозу. Глибина промерзання грунту коливалася від 5 до 60 см залежно від регіону.

На сьогодні озимі культури знаходяться у стані зимового спокою, загрозливих явищ для перезимівлі їх на території країни не спостерігається.

Разом з тим, за спостереженнями Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН  замерзлий ґрунт нівелює негативну дію високого снігового покриву. Інтенсивне танення верхнього шару снігу за денних температур 5‒9 0С тепла зумовило утворення снігової кірки (насту) товщиною до 10 мм. Вона знаходиться всередині снігового покриву: рослини покриває сніг висотою 5‒6 см, вище ‒ снігова кірка і знову сніг висотою до 15 см крупнозернистої структури. Поки що загроз для озимих зернових немає, однак при подальшому насиченні водою від танення снігу та поверненні морозів може утворитися льодова кірка.

У Харківській та Житомирській областях за даними наукових установ на полях з пониженими ділянками рельєфу відмічається утворення льодової кірки, товщина якої становить 1,6 та 4,0 см відповідно, а ступінь розповсюдження 9 балів. На окремих полях відмічається пошкодження низькими  температурами листків озимих культур до 10-20 %  приблизно на 0,3-0,5 см листової пластини.

Станом на 22 лютого після найбільших морозів у другій декаді лютого, запаси цукрів у вузлах кущіння рослин пшениці озимої, за результатами відібраних монолітів науковцями Інституту сільського господарства Степу НААН, у третій декаді вересня були оптимальними і становили 20,8-21,1 % на абсолютно суху речовину, а за сівби у середині жовтня – були нижчими і коливалися у межах від 17,1 до 18,5 %, в ячменю озимого – 21,4-22,2 та 17,3-17,7 % відповідно, що сприяло підвищенню здатності рослин протистояти впливу негативних від'ємних температур.

За результатами аналізів відібраних монолітів від 22 лютого науковцями Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН  встановлено, що рослини озимих культур мають добру регенераційну здатність при їх відрощуванні. Ступінь перезимівлі рослин оптимальних строків сівби в середньому за сортами становить 98-99 % рослин та 97,2% стебел. На даний час  стан рослин озимини оцінюється як задовільний та добрий.

У подальшому догляд за рослинами у посівах озимих зернових культур базуватиметься на їх фізіологічному стані під час відновлення весняної вегетації (середньо-багаторічна дата – 4 квітня), розвитку рослин, перебігу погодних умов, ресурсного забезпечення суб’єктів господарювання.

Якщо в лютому бувають ранні відлиги і поля звільняються від снігу, можливе проведення підживлення по мерзлоталому грунту, але треба пам’ятати, що ранні підживлення можуть призвести до втрати морозостійкості рослин, якщо за тривалим потеплінням (з температурою вище 4 0С тепла) наступають сильні морози (нижче 12-14 0С). Випадків загибелі посівів від повторних весняних морозів буває багато, але в першу чергу гинуть посіви, що підживлені у лютому.

Найбільш ефективне раннє підживлення азотними добривами посівів зі слаборозвиненими рослинами, оскільки азот стимулює додаткове кущіння. Масові підживлення необхідно провести значно пізніше, після підсихання поверхні грунту на посівах з добре розвинутими та розкущеними рослинами, які суттєво не страждають від часткового травмування.

Фітосанітарний стан посівів озимих зернових культур переважно добрий, проте, на листових пластинках нижнього ярусу ячменю озимого спостерігається розвиток септоріозу та гельмінтоспоріозу. Поширеність мишовидних гризунів в умовах цього року незначна і не перевищує ЕПШ.

Снимок.JPG

Прискорене відрощування зразків озимої пшениці,відібраних 22.02.2021 р.

Фото 4.jpg


Повернення до спискуНовини України

Пошук: