Національна академія аграрних наук України Науково-методичний і координаційний центр з наукових проблем
розвитку АПК України
UA EN
Холера та гепатит А: експерт НААН розповів про нові загрози після підриву дамби Каховської ГЕС 08.06.2023

Холера та гепатит А: експерт НААН розповів про нові загрози після підриву дамби Каховської ГЕС

Території, які опинилися під водою після підриву окупантами дамби Каховської ГЕС, є не просто затопленими, а вже й забрудненими. Через це з’явився дуже високий ризик поширення інфекційних хвороб.

Про це розповів директор Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук України Михайло Яцюк в коментарі для ТСН.
  
"Вода, яка зійшла з водосховища – вона наситилася хімічним та токсичним забрудненням, важкими металами. Ці площі з екологічної точки зору є забрудненими. Рівень забруднення можна буде визначити шляхом лабораторного моніторингу після того, як вода зійде. Є багато засобів для очищення, але треба розуміти, що там активна зона бойових дій та є проблеми з доступом. Є ще одна величезна проблема – забруднюються підземні води, які споживаються місцевим населенням", - зазначив Михайло Яцюк.

За його словами, є висока вірогідність того, що врожай на затоплених і підтоплених територіях теж уже є забрудненим. 

Крім цього, фахівець звертає увагу на те, що наслідком підриву дамби може бути забруднення Чорного моря, зокрема поблизу Одеси.

"Із водосховища вже витекло 2,5 мільярда кубічних метрів води, найближчими днями буде ще витікати. Тобто буде забруднення Чорного моря. Враховуючи напрямок руху, буде забруднюватися одеське Причорномор’я. Ми це побачимо візуально. Однозначно буде забруднення нафтопродуктами, це означає, що будуть відповідні плями. Але є і група важких металів, токсичних речовин, які візуально побачити неможливо, тільки під час лабораторного дослідження", - додав Михайло Яцюк.

photo-2023-06-08-09-20-30

До цього він уточнив наступне: "Серйозно постраждала флора й фауна, яка потрапила в цей потік води. Скоріш за все, цей рух завершиться в Чорному морі. Все відкладеться на дні. Гірше буде, якщо зупиниться десь біля Одеси. Коли до моря потрапляє така пляма з нафтопродуктів, то для нього це надзвичайно величезний негативний вплив. Вся аквакультура може загинути".

За словами Михайла Яцюка, риба та рештки біоорганізмів потрапили на заплаву. "Зараз може розпочатися процес гниття, токсикації. Це вже буде не первинне, а вторинне забруднення", - підкреслив він.

Як наслідок – холера та гепатит А

Про ризики виникнення інфекційних хвороб Михайло Яцюк зауважив, що вони є вкрай високими.

"Ризик виникнення інфекційних хвороб дуже високий. Річ у тому, що зараз для цього дуже сприятлива ситуація через температуру повітря, спеку. Дуже швидко можуть поширитися холера, ротавіруси, гепатит А. Все це цілком ймовірно. Щодо часу, через який такі хвороби можуть з’явитися – це може поширитися як швидко, так і згодом. Мінімізувати ризики можливо, якщо провести з населенням відповідну інформаційну роботу. Перше, що необхідно зробити – забезпечити населення питною водою. Якщо громадяни будуть використовувати місцеві джерела води, то ризики зростають у рази. Якщо безпечних джерел немає, то треба елементарно кип’ятити воду, очищати її", - порекомендував експерт НААН.

Загроза для ЗАЕС все ж є

За словами Михайла Яцюка, загрози для Запорізької АЕС є.

"Але я оцінюю їх як не надто високими. Прямої загрози немає, але якщо не буде знайдено альтернативних варіантів для системи охолодження, то ризики будуть зростати. Зараз ситуація контрольована", - підсумував науковець.


Повернення до списку